Blog Marcina Bojko

Linux,Windows,serwer, i tak dalej ;)

SID a klonowanie.

Zapewne Ci z was, którzy aktywnie używają DRBL’a w swojej pracy mieli juz okazję wykorzystać pakiet DRBL-Winroll. Ci z Was, którzy realizowali już rollouty, masowe migracje czy deploymentu, wiedzą też o konieczności zmiany SID’a maszyn – często wykorzystując narzędzie Marka Russinovicha ‚NewSID

No właśnie – czy zmiana SID‚a jest konieczna? Dużo się bowiem zmieniło od czasu Windows 98 😉
Pod koniec roku 2009, Mark Russinovich, twórca (między innymi) świetnego narzędzia NewSid,  opublikował wpis na swoim blogu: http://blogs.technet.com/b/markrussinovich/archive/2009/11/03/3291024.aspx w którym dosyć autorytatywnie rozprawia się z mitem ‚konieczności zmiany SID‚a’ w klonowanych systemach.

Podsumowując artykuł – dla tych, którzy klonują stacje robocze oparte na systemach Windows, zabawa w zmianę SID przyda się tylko i wyłącznie gdy … stawiacie kontrolery domen Active Directory 😉 Pozostali mogą spać spokojnie, sytuacja gdy maszyny z tym samym SID’em zbuntują się i zaczną dzielić się tajnymi plikami jest praktycznie niemożliwa 😉

Dla tych którzy chcą jednak i te rzeczy w swojej sieci miec pod kontrolą pozostają minimum 3 rozwiązania.

1. Użyj Microsoftowego programu SysPREP.

Zaletą tego rozwiązania jest dosyć dokładne przygotowanie unikalnego systemu dla identycznych stacji roboczych, jak również szybkość i prostota działania.
Wadą jednak pozostaje konieczność ponownej ręcznej rejestracji/aktywacji systemu, z jego nużącym wpisywaniem klucza oraz przechodzenie przez etap ‚wykrywam/wykrywam/wykrywam/chyba instaluję’.

O ile w przypadku instalacji wersji OEM’owych – wydaje się to być jedynie słuszną drogą (jak również przygotowywanie wersji dla klienta końcowego do samodzielnej rejestracji), o tyle w przypadku korzystania z licencji typu MOLP/Select/VLK dokładanie roboty jest zupełnie niepotrzebne.

2. Użyj narzędzia NewSID
Chociaż narzędzie to zostało wycofane pod koniec 2009 roku z witryny SysInternals, wciąż jeszcze można je znaleźć na dzisiątkach stron z przydatnymi programami.
Zaletą tego pakietu jest doskonała zgodność z przeszłymi wersjami systemów oraz prostota działania.

Z racji wycofania wsparcia dla tego narzędzia, niewiadomym jest jak będzie się ono zachowywac po wydaniu kolejnych poprawek do systemów Vista/Windows 7, jak i przyszłych edycji Windowsowej familii. W niektórych przypadkach problemy sprawiać moga próby wykorzystania tego narzędzia w zautomatyzowanej formie – na przykład wygenerowaniu nowych nazw dla hosta opartych o przewidywalny schemat.

3. Uzyj narzędzia DRBL-Winroll
Zaletą narzędzia jest jego wszechstronność – nie tylko możemy zmienić SID (nazwę) stacji roboczej, ale również jego przyszłe ustawienia sieciowe, nazwę grupy roboczej i dostępność usługi sshd.

Wadą rozwiązanie jest: konieczność przygotowywania domyślnych konfigów na określonej grupy maszyn (np. kojarzenie IP/grupy roboczej z MAC okreslonych stacji roboczych) i automatyczna instalacja pakietu CygWin. W przypadku chęci kozrystania z setupów automatycznych z serwera DRBL niezbędne jest skonfigurowanie kluczy ssh.

Dla tych którzy szukają wciąż NewSID’a – link: TU

Written by marcinbojko

26 czerwca, 2010 @ 10:22

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. No kolega zapomniał o Ghost Walkerze, ale to już narzędzie komercyjne …

  Surreal

  8 lipca, 2010 at 10:30

 2. Nie zapomniałem – aczkolwiek raz że jest to narzędzie komercyjne, dwa iż funkcjonalność GhostWalkera skończyła się na W2k – być może Xp.
  Nie wspiera 2003/2008/Visty/Windows7

  marcinbojko

  8 lipca, 2010 at 10:34

 3. A tak apropo. Do testów domowych. Wystarczy jeden W2k3 zainstalowany na vhd jako dysk bazowy i podpinać dyski różnicowe i na nich NewSID używać?

  Olo

  3 sierpnia, 2010 at 17:38

 4. Nie łapię o co chodzi z dyskami różnicowymi.

  marcinbojko

  5 sierpnia, 2010 at 19:00


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: