Blog Marcina Bojko

Linux,Windows,serwer, i tak dalej ;)

XBMC – End Of An Era

Stało się. Wywodzący się z Xboxowego źródła projekt XBMC (XBox Media Center) zakończył swoje wsparcie dla pierwszego Xboxa. Opiekunowie projektu tłumaczą tą decyzję zbyt dużą ilością różnic jaką trzeba brać pod uwagę przy projektowaniu gałęzi dla 4 typów OS – Windows/Linux/Mac/XBMC. I mają w tym niestety sporo racji – o ile codziennie moc i możliwości PC zwiększają się w ramach postępu technologicznego, o tyle stara, 7-nio letnia, oparta na procesorze Pentium III 733Mhz konstrukcja Xboxa nie pozwalała na implementację funkcji, które warunkowały dalszy sukces odtwarzacza.

Przykładem niech będą funkcje związane z odtwarzaniem filmów HD – XBMC na swoim stareńkim hadware potrafił odtwarzać pliki zakodowane x264/h.264 do rozdzielczości nie większych niż w okolicach 700×500 – cały materiał powyżej tej rozdzielczości to był już slideshow. A jak widać – to nawet nie było 720i.

Kolejne ograniczenie to ilość pamięci – 64MB na pokładzie Xboxa to śmiesznie mało jak na możliwości obecnych PC czy odtwarzaczy stacjonarnych. Wie o tym każdy kto próbował użyć jakiejkolwiek skórki w rozdzielczości HD (720 or 1080) – pamięci nie wystarczało na załadowanie niektórych plików filmowych.

Co dalej z materiałem na Xboxa? Na szczęście gałęzie związane ze starymi konsolami Microsoftu zostały wydzielone do nowego projektu – http://sourceforge.net/projects/xbmc4xbox/

A wracając do samego XBMC – moim skromnym zdaniem XBMC nadaje się tam, gdzie hardware na którym go uruchamiamy będzie bezpośrednio podpięty do telewizora – dotyczy to zwłaszcza wszelakich odtwarzaczy sieciowych. Mając w domu Tvixa 6500A doskonale wiem jak brakuje mu stabilnego i przemyślanego interfejsu.

Ciężko mi przypuszczać że posiadacze PC/Mac będą odpalali nieco przyciężkawy interfejs XBMC po to, aby obejrzeć film czy posłuchać muzyki.

Tak kończy się pewna świetna era.

Written by marcinbojko

30 Maj, 2010 @ 09:02

Napisane w Uncategorized

Tagged with , , , ,

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Twoje podsumowanie raczej nawiązuje do większości. Jednak to dzięki działaniom ludzi takich jak Ty, szaraki mogli się cieszyć XBMC w czasie swojej „ery”. Teraz czas na nowy projekt.

  Umarł król, niech żyje król.

  NintendoPassion

  4 czerwca, 2010 at 19:05

 2. Dzięki Mario, ale ja to jestem mały misio przy klepaczach kodu 😉

  marcinbojko

  6 czerwca, 2010 at 08:48

  • Moja wiedza to „copy & paste” ale i tak sobie jakoś daje radę!

   NintendoPassion

   6 czerwca, 2010 at 19:20


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: