Blog Marcina Bojko

Linux,Windows,serwer, i tak dalej ;)

Zimbra – słów kilka.

Ci z Was którzy znaja już Zimbręwww.zimbra.com – zapewne nie potrzebują dalszych ‚wskazówek’, ‚tips & tricks’ i tym podobnych wspomagaczy.

Dla tych którzy instalują ją po raz pierwszy – garść przemyśleń.

1. Nie walcz z systemem. Skoro Zimbra otwarcie mówi jakie systemy wspiera – zamiast kombinować, backportować, szukać tysięcy porad i wskazówek  ‚dlaczego u mnie AKURAT TA FUNKCJA NIE DZIAŁA’ – użyj jednej z supportowanych dystrybucji. Odwdzięcza się to faktem mniejszego nakładu pracy i nerwów. Co z tego że wygooglane hasło „Debian Lenny Zimbra” zwraca n-tysięcy wyników skoro będziesz nad tym siedział tydzień, a i tak wynik daleki będzie od zadowalającego.

2.Nie korzystaj z sugestii w przypadku instalerów systemowych – zwłaszcza daruj sobie podpowiedzi instalatora OpenSUSE jak to potrzebujesz LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) zainstalowanego w systemie. Nie instaluj, nie wybieraj opcji jak ‚Internet Server’, ‚WWW Server’, „LAMP’, ‚Mail Server‚ i tym podobnych. Przed rozpoczęciem instalacji musisz upewnić się że w sytemie nie kręcą się żadne daemony w stylu ‚courier’, ‚postfix’,’apache’, ‚httpd’ itp. Sprawdź zwłaszcza (netstat -ap) czy wszystkie żądane przez Ciebie porty nie są okupowane przez jakiś program (25,110,143,993,7071) itp.

Czasem większą walką jest usuwanie (wraz z ‚purge’) niedobitków uparcie porozstawianych usług niż świadoma rezygnacja z nich podczas instalacji.

3.FQDN jest podstawą. Skoro nie masz w pełni ustawionego FQDN, nie chciało Ci się wykupić domeny, nie przekierowałeś rekordów MX, instalujesz Zimbrę ‚testowo’ i na maszynie wirtualnej – wejdź na forum i poczytaj jak to załatwić. Oszczędzi Ci to sporo problemów podczas instalacji i konfiguracji. Absolutna podstawą jest poprawny wynik ‚hostname -f’ 😉

4. Nie żałuj zasobów. Wybrałeś instalację AV, filtrów antyspamowych i interfejs oparty ma AJAX’ie? Nie jęcz że Java pochłania Ci 100% czasu CPU. Takie ‚piki’ to niestety norma – zwłaszcza w przypadku słabszego sprzętu.

5. Jeżeli podczas instalacji dzieją się dziwne rzeczy, usługi odmawiają startu, porty są pozajmowane lub nieresponsywne – sprawdź przynajmniej dwie rzeczy:

SELinux – przestaw na ‚disabled’

Firewall –  jakiegokolwiek używasz (Shorewall, clean iptables, Webmin Linux Firewall, SuSE Firewall2) musi pozwalać na dostęp do wskazanych wyżej portów.

Satysfakcja z działającego zgodnie z regułami systemu jest nie do przecenienia 😉

zimbra

Written by marcinbojko

28 sierpnia, 2009 @ 17:43

Napisane w Uncategorized

Tagged with

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. Nie używam żadnego takiego oprogramowania, chociaż często się zastanawiałem. Marcinie, czy jest to lepsze od Thunderbird?

    NintendoPassion

    2 września, 2009 at 18:42

  2. Nie, nie jest. Zimbra jest serwerem pocztowym a nie klientem (chociaż spełnia i taką rolę).

    marcinbojko

    2 września, 2009 at 20:24


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: